Zakładanie ogrodów ? samodzielnie czy z fachowcami?

Zakładanie ogrodów ? samodzielnie czy z fachowcami?

Rynek ogrodniczy jest obecnie bardzo zróżnicowany. Z jednej strony mamy coraz większe zainteresowanie sprawami ogrodniczymi przez osoby prywatne, a drugiej mamy coraz więcej firm ogrodniczych nie tylko w Poznaniu, ale również w innych miastach naszego kraju.

Zakładanie ogrodów w Poznaniu wymaga wiedzy i wprawy

zakładanie ogrodówPojawiają się nowe tytuły prasowe odnośnie roślin, w sieci internetowej pojawią się blogi, poradniki, czy strony internetowe poświęcone ogrodnictwu. Jest też coraz większa konkurencja jeśli chodzi o usługi ogrodnicze, pojawiają się nowe zlecenia, ceny spadają. Dlatego też możemy zobaczyć dwa podejścia odnośnie ogrodów. Pierwsze z nich to samodzielne zakładanie ogrodów w Poznaniu. Drugie z nich to korzystanie z pomocy specjalisty od architektury krajobrazu. Omówmy najpierw pierwsze podejście. Dotyczy ono dwóch grup osób. Pierwsza z nich to osoby zainteresowane ogrodnictwem. Znają się na rzeczy, wiedzą jak powinny wyglądać nowoczesne ogrody, wiedzą jak zadbać o rośliny. Druga grupa osób to osoby, których nie stać na zatrudnienie fachowca i muszą zdać się na siebie. Takie osoby korzystają właśnie z internetowych poradników, rozmawiają ze sprzedawcami w sklepie ogrodniczym, proszą o rady znajomych, żeby mimo tego, iż sami za wszystko odpowiadają, ich ogród był piękny.

zakładanie ogroduPrzejdźmy teraz do drugiego podejścia, czyli do korzystania z usług fachowego architekta krajobrazu. On zajmie się takimi kwestiami jaki projektowanie ogrodów, pokaże nam swój plan na komputerze, często w wersji trójwymiarowej i zmieniającej się przez cztery pory roku. Nowoczesne programy komputerowe pokażą nam wtedy jak będą wyglądały nasze rośliny w różnych miesiącach. Do tego również fachowcy mogą zająć się takimi sprawami jak badanie gleby (jej zasolenia, składu, wilgotności), sprawdzanie nasłonecznienia terenu, czy odległości od wody głębinowej. Architekt dobierze rośliny tak, że nie będą sobie wzajemnie przeszkadzać, nawet jak będą już miały swoją wielkość docelową, nie będą sobie zasłaniać słońca. Które podejście do ogrodnictwa jest lepsze i bardziej efektywne? Czy lepiej jest zakładać ogród samodzielnie czy też oddać tę kwestię w ręce fachowca? Na pewno oba podejścia mają swoje wady i zalety. Przy pierwszym z nich się bardziej napracujemy, za to będziemy wiedzieli wszystko o roślinach jakie mamy w ogrodzie, takie działanie będzie również tańsze.

Przy drugim podejściu zaoszczędzimy sobie wiele czasu i trudu, jednak koszty mogą okazać się bardzo wysokie. Warto się zatem zastanowić co jest dla nas najważniejsze jeśli chodzi o zakładanie ogrodów przy naszych domach.