Zadbane pergole w ogrodzie

Zadbane pergole w ogrodzie

Pergole to naprawdę atrakcyjna dekoracja ogrodu – sprawdza się zarówno w tych małych ogrodach, jak i na naprawdę rozległych zielonych przestrzeniach. Dzięki pergoli możemy w ciekawy sposób podzielić dostępny teren. Aby jednak taka pergola wyglądała dobrze, istotny jest jej odpowiedni dobór – producenci proponują przecież nie tylko drewniane pergole, ale także metalowe.

Pergole z powojnikami

pergoleW przypadku wyboru pergoli drewnianej, mamy do czynienia z jasnym lub ciemnym drewnem – koniecznie musi być ono zaimpregnowane, gdyż tylko w ten sposób ochroni się przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Pamiętajmy też, że potrzebna będzie regularna konserwacja, na przykład raz do roku. Najlepiej wybrać taką pergolę, która pasuje do pozostałej małej architektury, jaką mamy już w ogrodzie. W ten sposób wszystko będzie tworzyć spójną całość. Wybierając pergolę, zwracajmy też uwagę na to, czy konstrukcja jest lekka, dzięki temu nie będzie przytłaczać. Jednak efekt zależy od tego, jakie rośliny wybierzemy, aby oplatały taką pergolę. Wybór roślin pnących jest naprawdę szeroki. Możemy zdecydować się na przykład na róże pnące oraz powojniki.

pergoleWedług ogrodników, różne pnące wyglądają dobrze w mocno nasłonecznionych miejscach. Wtedy mogą obficie kwitnąć, niektóre gatunki mają kwiaty od czerwca do listopada – a z racji tego, że róże szybko rosną, nawet w jeden rok mogą opleść już całą pergolę. Pamiętajmy jednak, że róże mają swoje wymagania glebowe – będą się rozwijać jedynie wtedy, gdy zapewnimy im żyzną oraz wilgotną glebę. Istotne jest też to, że nie są w stanie same „przyczepić” się do pergoli i wymagają wsparcia – przywiązywania sznurkiem, tylko w ten sposób mogą odpowiednio rosnąć. Pergole w mazowieckim często są oplatane też powojnikami – to popularna roślina, która występuje w naprawdę wielu kolorach, dlatego bez problemu możemy wybrać taki, który najbardziej nam się podoba. I podobnie jak róże, potrafią kwitnąć naprawdę długo – nawet od kwietnia do września. To również dobry wybór, jednak przy powojnikach należy u dołu posadzić niskie rośliny – aby promienie słoneczne nie oświetlały dolnych partii powojników, które tego nie lubią.

Jak widać, każda roślina ma swoje własne wymagania, czy to dotyczące gleby, czy warunków środowiskowych. Aby pergola prezentowała się naprawdę wyjątkowo, warto zapewnić tym roślinom wszystko, czego oczekują. Tylko w ten sposób będą obficie kwitnąć, a my będziemy mogli cieszyć się pięknym elementem dekoracyjnym naszego ogrodu, który będzie nawet zwracał uwagę przechodniów.