Wykorzystanie płotów wiklinowych w ogrodzie

Wykorzystanie płotów wiklinowych w ogrodzie

Ogród jest miejscem, które ma zapewnić człowiekowi spotkanie z naturą i relaks w czasie wolnym. Każdy więc pragnie uciec od ciekawskich spojrzeń sąsiadów, znaleźć miejsce tylko dla siebie. Pojawia się więc pomysł na odgrodzenie ogrodu tak, by nikt nie miał możliwości zepsuć chwili relaksu.

Płot wiklinowy jako ozdoba

płot wiklinowyPoszukując wielu rozwiązań takich problemów można natrafić na płoty wiklinowe, które od kilku lat są bardzo popularne w niemal każdym ogrodzie. Warto przemyśleć takie rozwiązanie, ponieważ gwarantuje ono nie tylko pełną prywatność, ale także może stać się dekoracją przestrzeni. Decydując się na zakup płotu wiklinowego warto wiedzieć, że można go zastosować nie tylko jako ogrodzenie. Aktualnie na rynku dostępnych jest tak wiele rodzajów i kształtów płotów, że mogą równie dobrze posłużyć za stylową dekorację, bądź oddzielenie tylko jednej części ogrodu od pozostałej. Dzięki swojemu uniwersalizmowi świetnie zaprezentują się na każdej działce. Elegancki płot wiklinowy może dodać uroku nie tylko przestrzeni zewnętrznej, ale podkreślić styl wykończenia samego domu. Pomysłów na zastosowanie zarówno płotów, jak i mat pojawia się coraz więcej. Jednym z nich jest osłonięcie skalniaka pełnego kwiatów od wiatru, bądź wydzielenie strefy relaksu od tej przeznaczonej do zabawy.

płot wiklinowyPodczas wyboru płotu wiklinowego do swojego ogrodu należy wziąć pod uwagę sposób plecenia oraz typ ramy, która dodaje wiklinie trwałości. Całość powinna być także odpowiednio zaimpregnowana, by jak najdłużej cieszyła oko nowych właścicieli świeżością. Wiklina ma jednak to do siebie, że po kilku latach traci żywy kolor. Można wtedy samodzielnie podjąć się malowania specjalną farbą, zmieniając barwę i nadając płotu nowe życie. Ciekawym sposobem na wykorzystanie elementów wiklinowych jest również zabezpieczenie ogródka przez pupilami, które swobodnie biegają po ogrodzie. Nie rozkopią nam grządek z warzywami, a my nie będziemy ograniczać ich wolności. Warto wspomnieć, że dzięki stabilności ani wiatr, ani zwierzę nie będzie w stanie takiego płotu przewrócić. Płoty wiklinowe można wykorzystać w swoim ogrodzie na wiele sposobów. Zarówno jako osłonę przed sąsiadami, jak i zabezpieczeniem ogródka warzywnego przed rozkopaniem zwierząt. Są też dobrym sposobem na zastąpienie starego, zniszczonego płotu.

Ale przede wszystkim pozwalają oddzielić własną przestrzeń relaksacyjną, w której w każdym momencie można usiąść i zaczerpnąć świeżego powietrza. Dobrze wykonany płot posłuży na lata, należy tylko pamiętać, by co jakiś czas odświeżyć jego kolor oraz zadbać o impregnacje.