Kategorie
Budownictwo

Wyciszanie paneli dzięki matom podłogowym

Panele podłogowe zaliczają się do podłóg pływających, dlatego niezbędna jest ich izolacja przed montażem. Posadzka często posiada wiele nierówności, które mogłyby znacznie skrócić żywotność paneli poprzez uszkodzenia mechaniczne bądź wilgoć wynikającą z braku zabezpieczenia gruntu.

Maty z dobrego sklepu

maty pod panele podłogoweWykorzystuje się w tym celu różnego rodzaju maty, które często mają także za zadanie wygłuszać charakterystyczny stukot. Wykorzystuje się go głównie na piętrach, jednak dobrze jest zadbać o odpowiednie zabezpieczenia w każdym pomieszczeniu, gdzie na podłogach znajdują się panele. Posadzka pokryta panelami jest prosta w utrzymaniu czystości oraz wygląda bardzo elegancko, dlatego pojawia się już w niemal każdym domu. Odpowiednia izolacja oraz wygłuszenie znacznie poprawiają komfort mieszkania. Jednak w przypadku mieszkań piętrowych każdy krok wykonany na górze będzie słyszany na dole. Można temu zapobiec kupując wygłuszające maty pod panele podłogowe dostępne w wielu sklepach budowlanych, które zakłada się na etapie wykańczania podłogi. Sposób montażu zależy jednak od wykonania warstwy izolacji cieplnej, ponieważ połączenie ze sobą dwóch izolatorów musi zostać odpowiednio wykonane.

maty pod panele podłogoweTylko wtedy obie izolacje będą skuteczne. Maty izolacyjne powszechnie występujące na rynku wygłuszają odgłosy chodzenia jednocześnie wyrównując powierzchnię. W zależności od wybranego rodzaju można trafić na maty w kolorze zielonym lub szarym – świadczy to o ich grubości. Nie można jednak pominąć dodatkowych właściwości, między innymi materiał z którego są wykonane jest ekologiczny i odporny na korozję. Taka mata może nie tylko stanowić wygłuszenie, ale również izolację cieplną wpływając na ocieplenie podłoża, co chroni panele przed uszkodzeniami wynikającymi z nasiąknięcia wilgocią. Doskonałe wygłuszenie zależy przede wszystkim od grubości i właściwości materiału, dlatego warto czasem zainwestować więcej niż później ponownie dokonywać zakupu, ponieważ mata nie spełnia swojej roli. Dobór jest bardzo trudny jeśli ktoś nie ma pojęcia o montowaniu paneli podłogowych, dlatego warto zasięgnąć rady specjalisty, który dobierze właściwą grubość maty do oczekiwań klienta. Najbardziej hałasy wynikające z chodzenia po panelach dokuczają w domach wielorodzinnych lub blokach, gdzie izolacja nie jest wykonana prawidłowo.

Dlatego zanim zdecydujemy się na położenie drewnianej podłogi należy pamiętać o wygłuszeni, które poprawi komfort mieszkania nie tylko nam, ale również innym użytkownikom pozostałych mieszkań. Jest to sprawdzone rozwiązanie, które łączy w sobie izolację cieplną oraz akustyczną, by za pomocą jednej maty rozwiązać dwa problemy.