wyposażenie wnętrz

Wnętrza w stylu prowansalskim

Styl prowansalski jest jedyny w swoim rodzaju. Przytulny, ciepły, sprawi, że nawet w środku zimy będziemy czuli się w domu jak w słoneczny, letni dzień. Prowansja to bardzo inspirujący, malowniczy region, pełen lawendowych pól. Nic więc dziwnego, że to właśnie on inspiruje architektów wnętrz do tworzenia zachwycających projektów. Czym zatem charakteryzuje się styl prowansalski?

Projektowanie z nutą Prowansji

projektowanie wnętrzJeśli chodzi o użyte materiały to z całą pewnością dominuje tutaj drewno. Metal czy szkło można użyć jedynie w drobnych dekoracjach, np. wieszakach na ścianach. Tworzywa sztucznie nie są wykorzystywane. Drewniane meble mają kolor biały (raczej złamana biel, niż śnieżna), szarawy, beżowy. Często są przecierane na krawędziach i rogach, żeby wyglądały na starsze niż są w rzeczywistości. Meble nie powinny być błyszczące, ani gładkie, a wręcz przeciwnie. Dobrze jest jak mają chropowata strukturę, nie są idealne, mają delikatne zdobienia. Projektowanie wnętrz prowansalskich to oczywiście także dobór dodatków. Polecane są tekstylia w kolorze białym, szarym, przełamane fioletem w odcieniu lawendy. Na tekstylia składają się głównie obrusy i serwety na stół, poduszki dekoracyjne, ewentualnie zasłonki okienne. Powinny być wykonane z lnu albo z bawełny, bez dodatków sztucznych materiałów. Wszystko powinno być naturalne. Dodatkowo można używać wikliny (kosze na owoce, skrzynie stojące), jak i ceramiki lub metalu (przecierane osłonki na doniczki, zastawa stołowa).

wyposażenie wnętrzJeśli ktoś chce zmienić swoje wnętrze na styl prowansalski to może zacząć od drobiazgów. Wymienić kolorowe poduchy z poliestru na szare z lnu, kwiatki zamiast w plastikowych doniczkach przesadzić do ceramicznej doniczki, a także na stole ustawić wiklinową misę na owoce. Również meble można łatwo przemalować. Dobra farba już przy jednej warstwie zapewni pełne krycie. Szafki mogą być białe z lawendowymi szufladami, a krzesła mieć ciemniejsze przetarcia. W wersji bardziej nowoczesnej możemy postawić po prostu na pokój utrzymany w tonacji biel-szarość-fiolet (zarówno jeśli chodzi o ściany, jak i meble) oraz o jakiś dodatek z motywem lawendy np. pudełeczko na biżuterię, czy pościel.

Wnętrza prowansalskie na pewno nie są dobre dla każdego. Sprawdzą się przede wszystkim w domkach wiejskich, dla osób którym znudził się styl rustykalny, ale nie lubią nowoczesnych rozwiązań, jak i dla tych co cenią sobie przytulne, rodzinne, jasne wnętrza z niebanalnymi dekoracjami. Pamiętać należy o tym, że nawet zmiana kolorów we wnętrzu może wprowadzić klimat Prowansji w naszym domu.