Wełna mineralna – szklana i skalna

Wełna mineralna – szklana i skalna

Materiałem najczęściej stosowanym do ocieplania ścian oraz poddaszy jest wełna mineralna, która charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Według wielu osób, jest o wiele lepsza niż styropian, ponadto jej montaż nie powinien sprawiać większych problemów. Mówi się ogólnie o wełnie mineralnej, jednak warto wiedzieć, że są jej dwa rodzaje – jest to wełna szklana lub skalna.

Różne rodzaje wełny

wełnaPierwsza z nich produkowana jest z piasku kwarcowego, druga zaś – ze skał bazaltowych, do których dodaje się jednak domieszkę żużlu. Surowiec rozgrzany do ekstremalnie wysokiej temperatury ulega topieniu się, dzięki czemu tworzone są cieniutkie włókna. Po nasyceniu ich substancją, która zmniejsza nasiąkliwość, można połączyć włókna ze sobą, tworząc maty lub płyty. Wełna szklana i skalna mają podobne właściwości izolacyjne, ale różnią się od siebie pod względem innych cech. Na przykład, pod uwagę należy wziąć gęstość – to wełna szklana ma mniejszy parametr gęstości, a oznacza to, że ta sama jej objętość będzie o wiele lżejsza niż w przypadku wełny skalnej. Jeżeli zależy nam więc na szybkim montażu bez wysiłku, lepiej wybrać lżejszą wełnę, której podnoszenie, przenoszenie czy montowanie nie będzie sprawiało nam problemu.

wełnaLekkość i elastyczność ma też znaczenie dla łatwości transportu, taką wełnę można zwinąć i ma się pewność, że po wypakowaniu odzyska ona swój pierwotny kształt i odkształcenia znikną. Drugi ważny parametr to jednak twardość, która przekłada się na wytrzymałość mechaniczną. Tutaj bój wygrywa wełna skalna, która dzięki temu może być stosowana nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale także na zewnątrz. Kupując wełnę mineralną, zwracajmy też uwagę na grubość materiału, nasiąkliwość oraz paroprzepuszczalność. Musimy też zwrócić uwagę na wymiary rolki lub płyt, aby dobrać odpowiednią ilość produkty do ocieplenia danej przestrzeni. Oczywiście ważnych parametrów jest o wiele więcej, jest to także wytrzymałość na ściskanie, na nasiąkanie wodą, na rozciąganie. Jeżeli zatem taki ogrom ważnych kwestii przyprawia nas o ból głowy, warto powierzyć dobór odpowiedniej wełny mineralnej specjalistom, którzy są już doświadczeni w tym temacie.

Z pewnością wskażą nam produkt, który warto kupić. Zakupiona wełna mineralna stworzy szczelną izolację ścian wewnętrznych, zewnętrznych czy też poddasza. A do tego będzie wyjątkowo trwała, posłuży nam zatem przez długie lata bez konieczności przeprowadzania poprawek czy o wiele bardziej skomplikowanych napraw, które niepotrzebnie generowałyby dodatkowe koszty.