W jaki sposób montować membrany PVC?

W jaki sposób montować membrany PVC?

Membrany PVC są najczęściej wykorzystywanymi elementami przy wykończeniach dachów. Posiadają one bardzo dobre parametry techniczne, są wytrzymałe oraz trwałe. Aby jednak dobrze spełniały swoją rolę, muszą być odpowiednio przymocowane do dachu. Jak zatem wygląda montaż takich membran? W pierwszym kroku musimy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej szerokości membrany, aby była ona dopasowana do danego dachu.

Prawidłowe mocowanie membran PVC

membrany dachowe pvcMembrany dachowe PVC mocuje się za pomocą metody zgrzewania. Należy tutaj pilnować, aby miejsce, które będziemy zgrzewać było całkowicie czyste. Nie powinny znajdować się na nim jakiekolwiek pyły czy inne zanieczyszczenia. Membrany PVC mogą być zgrzewane po prostu za pomocą gorącego powietrza, chociaż możliwe jest też zastosowanie rozpuszczalnika THF. Najpierw jednak rozwijamy folię na dachu, nie troszcząc się o jej specjalne napinanie, ponieważ tutaj nie ma to znaczenia. Zwracajmy jedynie uwagę na to, aby nie pojawiły się zagięcia czy pofałdowania na powierzchni membrany. Konieczne jest zawsze zastosowanie zakładki, a w przypadku podłoży zakrzywionych czy miękkich lub nierównych ,zakładka ta musi być większa niż zwykle nawet o 7 centymetrów. Aby zgrzewanie membran było skuteczne, musimy mieć pod kontrolą prędkość zgrzewania oraz przyczepność maszyny zgrzewającej.

membrany dachowe pvcJeżeli mamy ciężki dostęp do danego miejsca, możemy zrezygnować ze zgrzewarki ręcznej na rzecz rozpuszczalnika. Zgrzewanie nie jest jednak jedyną metodą montażu membrany PVC, ponieważ możemy zastosować także po prostu mocowanie mechaniczne. I tutaj należy pilnować odpowiednich wielkości zakładek. Istnieje możliwość, że podczas niedokładnej pracy na folii PVC pojawią się pęcherzyki czy szczeliny kapilarne. Ich obecność jest niedopuszczalna, dlatego należy się ich szybko pozbyć. Najprostszym sposobem jest naprawa poprzez zgrzanie łat w określone miejsca. Niektórzy wpadają na pomysł wzmocnienia zgrzewów za pomocą pasty czy kleju przeznaczonego do PVC. Według producentów membran, nie jest to konieczne, a wręcz niezalecane. Dobrze wykonane zgrzewanie jest szczelne i wytrzymałe. Po skończonej pracy należy jednak zawsze sprawdzać zgrzewy, aby upewnić się, że zostały zrobione poprawnie.

Choć wydawałoby się, że położenie membran PVC na konstrukcji dachu nie powinno przysporzyć większych problemów, może być inaczej. Najlepiej więc zlecić to zadanie doświadczonej ekipie budowlanej. Z pewnością nie powstaną wówczas żadne pęcherzyki czy nieszczelności, a położona membrana będzie dobrze spełniać swoją rolę przez długie lata.