doświadczony producent hal namiotowych

Produkcja hal namiotowych – jak unikać błędów?

Hale namiotowe to obiekty, które cieszą się dużą popularnością. Najczęściej wykorzystywane są jako budynki sezonowe, w których można zorganizować jakieś wydarzenie, na przykład targi. Nierzadko jednak hale namiotowe stoją też w danym miejscu przez cały rok i w tym czasie są na bieżąco wykorzystywane.

O czym pamiętać, produkując hale namiotowe?

doświadczony producent hal namiotowychJednakże każdy doświadczony producent hal namiotowych wie, że konstrukcje te, ze względu na swoją lekkość, mają specyficzne parametry techniczne i wcale nie są dostosowane do każdej pory roku. Aby były – przy produkcji należy uwzględnić szereg różnych czynników, na przykład obciążenia śniegiem. Niestety niedokładne wykonanie projektu lub nieuwzględnienie w nim specyficznych dla naszej strefy klimatycznej danych, może prowadzić do katastrof hal namiotowych – to znaczy do ich zawalenia. Można tutaj wspomnieć o wydarzeniu z 2010 roku, kiedy to niedaleko Poznania zawalił się dach magazynu chmielu, ponieważ napór śniegu na niego był zbyt duży. Takie przykłady można mnożyć. Hale namiotowe znajdują często zastosowanie jako lodowiska, dlatego tym bardziej należy tutaj dbać o to, aby zaprojektowane były po prostu idealnie. W innym wypadku bowiem narażamy życie setek ludzi, którzy w chwili katastrofy mogą znajdować się na miejscu. Czym powinien kierować się producent hal namiotowych?

doświadczony producent hal namiotowychBudowa każdej hali musi posiadać pozwolenie budowlane, w którym należy określić, czy spełnia ona kryteria obiektu tymczasowego – hala namiotowa może w jednym miejscu stać najdłużej 120 dni! Przy budowie należy zaś przestrzegać polskich oraz europejskich norm i standardów. Bezpieczeństwo użytkowania obiektu zależy jednak często od jego posadowienia, dlatego producent często stosuje takie rozwiązania jak na przykład balastowanie konstrukcji, które ma za zadanie utrzymać ją w miejscu. Równocześnie producenci muszą przeprowadzać obliczenia statyczno-wytrzymałościowe, które pozwolą stwierdzić, jakie obciążenie wiatrem, śniegiem czy deszczem wytrzyma dana hala namiotowa. To wszystko są to sprawy skomplikowane, dlatego niektórzy popełniają błędy przy produkcji takich hal. Doświadczony producent powinien jednak mieć dane kwestie na uwadze i projektować halę namiotową z całą dokładnością.

Zawalenie się takiej hali stanowi bowiem ogromną katastrofę, jeżeli obiekt przeznaczony jest do przebywania w nim ludzi. Dlatego każdy producent powinien jak najlepiej przykładać się do swojej pracy, aby dostarczać na rynek jedynie takie obiekty budowlane, które całkowicie spełniają normy bezpieczeństwa i ich eksploatacja nie będzie żadnym problemem.