Kategorie
Budownictwo

Powrót do tradycyjnego budownictwa: trzcinowa strzecha

Kilkadziesiąt lat temu strzecha kojarzona była wyłącznie z biedą, dziś to niegdyś powszechne pokrycie dachu staje się powoli synonimem nie tylko ekologii, ale również luksusu. Dotyczy to zwłaszcza cechującej się lepszymi właściwościami strzechy z trzciny – słomiana jest wykorzystywana przez skanseny i muzea, nie przez prywatnych inwestorów.

Coraz więcej osób docenia zalety strzechy: bardzo dobrą izolację cieplną (0,024 W/mK) i akustyczną (35-40 cm znakomicie wygłusza), możliwość rezygnacji z dodatkowego docieplania dachu i odsłonięcia więźby dachowej, rezygnację z rynien i wiele innych. Strzecha ułożona pod odpowiednim kątem, czyli minimum 35 stopni, a najlepiej około 50 stopni i więcej, nasiąka wodą na zaledwie kilka centymetrów i szybko wysycha. Ponieważ dach układa się tak, aby koniec strzechy znajdował się około pół metra od domu, nie zostają one ochlapane przez deszcz, który swobodnie spływa po trzcinie. Latem takie ułożenie, w połączeniu z dobrą izolacją, gwarantuje, że w domu będzie przyjemnie chłodno, ponieważ pomieszczenia nie będą się nagrzewały, zimą natomiast ciepło pozostaje w środku, a słońce znajdujące się nisko nad horyzontem dodatkowo je dogrzeje.

Strzecha posiada jeszcze jedną ważną zaletę: jest bardzo dekoracyjna i elastyczna, dlatego dach może przybierać bogate, bajkowe formy. Materiał z czasem ciemnieje i zyskuje brązowo-srebrzysty kolor, który prezentuje się wyjątkowo dobrze i oryginalnie.

Odpowiednie ułożenie strzechy, z wysokiej jakości materiału, gwarantuje, że tak pokryty dach przetrwa 50-100 lat, a główną pracą konserwatorską w tym czasie będzie zmiecenie mchu. Możliwe, że niektóre fragmenty będą wymagały wymiany, np. na okapach, łączeniach, zacienionych fragmentach, gdzie są bardziej narażone na działanie warunków atmosferycznych. Kładzeniem dachów trzcinowych powinni zajmować się fachowcy, którzy dzięki właściwej technice i wiedzy ułożą szczelne i trwałe pokrycie dachu.

Głównymi wadami dachu z trzciny są gorsza odporność na ogień i duża waga materiału. To pierwsze wymaga zabezpieczenia odpowiednimi preparatami, które sprawią, że będzie palić się znacznie gorzej lub wcale, natomiast rozwiązaniem na drugi problem jest konstrukcja mocnej więźby dachowej, która utrzyma ciężar strzechy, ponieważ jej nacisk to 45-72 kg/m2.

 strzecha

strzecha

strzecha

strzecha