Płyty poliwęglanowe ? wady i zalety

Płyty poliwęglanowe ? wady i zalety

Poliwęglan lity oraz kanalikowy to produkty, które są oferowane przez coraz większą ilość przedsiębiorców. Można je znaleźć w sklepach budowlanych, są jednak także firmy specjalistyczne, które sprzedają wyłącznie poliwęglanowe płyty. To pokazuje, że jest to tworzywo, które warto jest znać. Zacznijmy od omówienia jego licznych zalet.

Poliwęglan – materiał łatwy w formowaniu

płyty poliwęglanowe Przede wszystkim jest to materiał bardzo bezpieczny. Poliwęglan jest trudnozapalny, odporny na działanie wysokich temperatur, pod wpływem których nie będzie się odkształcał. Jest także odporny na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zbicia. Przy przypadkowych uderzeniach czy zadrapaniach nie będzie śladu, a przy bardzo silnym uderzeniu płyta nawet jeśli pęknie, to jej krawędzie nie będą ostre i niebezpieczne. Płyty poliwęglanowe komorowe na wymiar to materiał, który jest bardzo łatwy w utrzymaniu czystości. Nie tworzą się na nich tak bardzo zacieki, tak jak jak szkle, nie widać też bardzo odcisków palców. Na poliwęglanie kanalikowym może osadzać się bardziej brud, ponieważ posiada on delikatnie zagłębienia. Jednak i w tej wersji całość wystarczy zmyć zwykłą wodą (na przykład pod ciśnieniem z węża ogrodowego czy wilgotną gąbką). Zaschnięte i bardziej uporczywe zabrudzenia można usunąć uniwersalnym płynem do wszystkich powierzchni, czy płynem do mycia naczyń.

tworzywa techniczneWarto zaznaczyć, że nadmiar wody czy środków myjących nie uszkodzi struktury poliwęglanu. Nie wymaga on także konserwacji, ani sprawdzania stanu technicznego. Warto zaznaczyć, iż płyty poliwęglanowe komorowe na wymiar są także odporne na działanie czynników atmosferycznych. Gorące słońce i upał nie sprawią, że poliwęglan się odkształci czy też straci swój kolor przez promieniowanie UV, mróz nie sprawi, że będzie pękał, deszcz nie sprawi, że będzie butwiał czy rdzewiał. Płyty poliwęglanowe łatwo się formuje, dzięki czemu mogą one przybierać nie tylko prosty kształt, ale również łukowy. Bez względu na kształt montuje się one na metalowej konstrukcji, co jest bardzo łatwe. Poliwęglan jak każdy materiał ma swoje wady. Przede wszystkim jest to mała gama kolorystyczna. Płyty dostaniemy albo w wersji przeźroczystej albo w intensywnym kolorze.

Nie ma opcji pastelowych, neonowych, czy mniej spotykanych. W dodatku są to płyty półprzeźroczyste. Nie zapewniają zatem całkowitej prywatności, więc nie nadają się jako materiał na drzwi wewnętrzne, czy w miejscach, gdzie nie chcemy pokazywać do mamy na działce. Mimo tych wad poliwęglan zdecydowanie jest dobrym materiałem, który warto znać i używać.