Panele fotowoltaiczne ? zastosowanie gospodarcze

Panele fotowoltaiczne ? zastosowanie gospodarcze

Panele fotowoltaiczne kojarzą się nam przede wszystkim z domami. Na dachach widzimy charakterystyczne ,,kafelki?, dzięki którym zyskujemy dodatkowe źródło energetyczne. Jednak jest to jedynie jedno z zastosowań.

Panele fotowoltaiczne przy drogach

panele fotowoltaiczneFotowoltaika nie jest użytkowana jedynie przez osoby prywatne. Coraz częściej własna elektrownia słoneczna to coś w co inwestują przedsiębiorcy, a nawet miasta. Gdzie zatem wydajne panele fotowoltaiczne znajdą swoje zastosowanie gospodarcze? Z pewnością nie raz widzieliśmy takie panele przy drogach. Może to być jeden lub dwa panele. Są one stawiane na specjalnym metalowym drążku, dzięki czemu są one stabilne. Są one połączone z oświetleniem znaków drogowych, najczęściej przy skrętach, przewężeniach, przejściach dla pieszych czy wjazdach do miasta. Wtedy panele słoneczne za dnia magazynują energię słoneczną, a wieczorem sprawiają, że uruchamia się oświetlenie znaków. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo an drodze. Panele słoneczne można też zobaczyć na dachach fabryk i innych budynków produkcyjnych. Co zyskuje na tym fabryka? Z pewnością własna elektrownia słoneczna będzie dla niej sporym obniżeniem rachunków. Wiadomo, ze maszyny i urządzenia produkcyjne pobierają sporo energii elektrycznej, która do tanich nie należy. Dzięki instalacji fotowoltaicznej koszty produkcyjne zostaną znacząco obniżone. Jest też dodatkowa zaleta takiego rozwiązania.

panele fotowoltaiczneJeśli wyłączą standardowy prąd, czy też instalacja ulegnie awarii to dzięki fotowoltaiczne proces produkcji nie musi zostać przerwany. Po prostu fabryka przejdzie na inny rodzaj zasilania i dalej może pracować bez przestojów. Również własna elektrownia wiatrowa może być pomocą przy takich awariach i konieczności przejścia na inny rodzaj zasilania. Panele słoneczne mogą też służyć nie do zasilania całej fabryki, ale na przykład jednej maszyny czy gruby maszyn. Przydaje się to wtedy, kiedy takie maszyny są używane na świeżym powietrzu, na przykład urządzenia pomiarowe. Przejdźmy zatem do nieco innego zastosowania ogniw fotowoltaicznych. Możemy je stosować do zasilania i ładowania akumulatorów. Z powodzeniem stosuje się je na jachtach, barkach czy innych małych pojazdach pływających. Dzięki temu w dzień akumulatory wprawiające je w ruch się ładują i w nocy możemy dalej pływać bez tankowania czy innego zasilania.

Panele słoneczne są tak dobre, ze wykorzystuje się je nawet w sondach kosmicznych, czyli przy bardzo zaawansowanych technologicznie produktach. Jak widać panele słoneczne sprawdzają się w bardzo wielu wypadkach.