Kategorie
Źródła energii

Ogrzewanie olejowe: przechowywanie paliwa

Ogrzewanie olejowe ma podobne zalety jak ogrzewanie gazowe, dlatego jest polecane dla osób, które cenią sobie komfort tego rozwiązania. Z ogrzewania olejowego można korzystać tam, gdzie nie docierają dostawy z gazowni – w niektórych miejscach wykonanie przyłącza dla pojedynczego domu jest nieopłacalne lub niemożliwe. W takiej sytuacji kocioł na olej to dobry pomysł, o ile rzecz jasna kogoś nie przerażają koszty: nie tylko samej instalacji i kotła, ale też zapasu paliwa, które kupuje się 1-2 razy w roku i, oczywiście, koszt samego zbiornika na olej.

Zbiornik na olej powinien być dość duży, aby pomieścił zapas paliwa na cały sezon grzewczy lub przynajmniej jego znaczną część. Istotne jest także posiadanie odpowiedniego miejsca na działce, w którym zbiornik będzie mógł się znaleźć w przepisowej odległości od innych budynków czy lasu, co określają dokładnie odpowiednie przepisy. Można go również umieścić wewnątrz domu, w piwnicy lub na najniższej naziemnej kondygnacji, o ile ściany, strop i drzwi posiadają właściwą klasę odporności ogniowej (ściany i strop EI120, drzwi EI60). W pomieszczeniu z piecem może znajdować się jedynie niewielki zbiornik (o pojemności jednego metra sześciennego), o ile zostanie odpowiednio odgrodzony od kotła i stanie w wymurowanej wannie.

Bezpieczeństwo jest kluczową sprawą w przypadku przechowywania opału. Wśród zbiorników najbardziej polecane są zbiorniki dwupłaszczowe na olej opałowy. Wykonuje się je z grubo cynkowanej blachy stalowej lub polietylenu. Takie zbiorniki są lepiej zabezpieczone przez uszkodzeniem mechanicznym niż zbiorniki jednopłaszczowe, a do tego lepiej chronią także przed przenikaniem zapachów, które stanowią jeden z mankamentów tego rozwiązania. Są również zabezpieczone przed niekontrolowanym wyciekiem oleju, a jeśli do niego dojdzie, zostanie uruchomiona odpowiednia sygnalizacja alarmowa, która da znać właścicielowi, kiedy coś się stanie.

Na odpowiednim zbiorniku na olej nie warto oszczędzać ani kupować podejrzanie taniego używanego. Jego uszkodzenie może się wiązać z poważnymi kosztami naprawy oraz z ryzykiem zagrożenia zdrowia i życia domowników.

cząsteczka