Kategorie
Wystrój wnętrz

Jak ograniczyć hałas w domu i biurze?

Wiele budynków, zwłaszcza tych starszego typu, jak np. stare kamienice czy bloki z wielkiej płyty, cechuje kiepska akustyka, która ma wpływ na komfort mieszkania w nich. Cienkie ściany, stare lub nieszczelne okna i podobne typowe problemy sprawiają, że mieszkanie w takim miejscu nie jest najprzyjemniejsze, zwłaszcza jeśli budynek stoi w ruchliwej okolicy.

Najlepsze rozwiązania akustyczne

Żaluzje akustyczneJednak nawet bardziej nowoczesne budynki, przeznaczane na przykład na biura, również nie są idealne w kwestii roznoszenia się dźwięków. W nich z kolei problemem mogą być duże przestrzenie oraz duża liczba pracowników oraz urządzeń biurowych, co generuje wysoki poziom hałasu. W takich sytuacjach warto przemyśleć kwestię ograniczenia poziomu hałasu, wyciszenia dźwięków z zewnątrz i ograniczenia ich rozprzestrzeniania się we wnętrzach, co znacznie obniży poziom stresu wywołanego hałasem oraz pozwoli zwiększyć koncentrację. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest zastosowanie żaluzji akustycznych (oczywiście do nowych, bardziej szczelnych okien) czy też ekranów akustycznych wolnostojących czy też położonych między dwoma dłuższymi bokami stykających się ze sobą biurek. Ekrany akustyczne, poza ograniczaniem rozprzestrzeniania dźwięków, pomagają też w podzieleniu przestrzeni biurowej na mniejsze strefy. Dzięki temu każdy pracownik ma „swoją” przestrzeń do pracy, większe poczucie intymności i komfort spokojniejszej pracy, której nie zakłóca co chwilę ruch widziany przed sobą czy kątem oka.

wykładzina tłumiąca hałasInne przydatne rozwiązania akustyczne, w które warto zainwestować, to sufitowe panele dźwiękochłonne, które powinny się znajdować w dużych pomieszczeniach biurowych, gdzie poziom hałasu jest zawsze wysoki. Nie tylko wytłumią one część hałasów w tle, ale też pomogą w lepszym rozumieniu tego, co mówią osoby bliżej. Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać w kwestii akustyki, jest odpowiedni materiał na podłogę. Choć eleganckie panele, deski czy płytki są wizualnie świetnym rozwiązaniem, to jednak szuranie foteli, stukot obcasów czy zwykły odgłos kroków również wpływają na poziom hałasu i obniżają koncentrację. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest położenie, przynajmniej w części biura poświęconej na biurka, odpowiedniej wykładziny, która wytłumi dźwięki.

Jest to tylko część dostępnych rozwiązań akustycznych, które w znacznym stopniu pomagają w poprawieniu komfortu pracy w biurze. Podobne rozwiązania łatwo można też przełożyć na warunki domowe – odpowiednio szczelne okna i drzwi, dywany czy przemyślane sposoby na podzielenie większych pomieszczeń na strefy pozwolą cieszyć się komfortem przebywania w zaciszu własnych czterech ścian.