Nowoczesne tokarki sterowane komputerowo

Nowoczesne tokarki sterowane komputerowo

Właściwie każda firma, która zajmuje się obróbką skrawaniem, posiada specjalistyczny sprzęt komputerowy. Maszyny CNC zyskały uznanie wielu producentów części samochodowych, dekoracji, mebli i wielu innych. Dzięki temu, w jaki sposób działają te urządzenia, praca przebiega niezwykle szybko i precyzyjnie.

Tokarki i głowice do nich

tokarka cncWystarczy tylko zaprojektować dany detal, a następnie wgrać go do systemu naszej maszyny. Po umieszczeniu w urządzeniu odpowiedniej wielkości tworzywa wystarczy jedynie włączyć urządzenie i obserwować, z jaką lekkością wykonuje nawet najbardziej skomplikowane ruchy. Wśród wielu centrów komputerowych możemy wyróżnić dwa główne typy tego rodzaju maszyn. Jednym z nich są frezarki, a drugim tokarki CNC. W zależności od sposobu pracy oraz rodzajów wykonywanych wyrobów, powinniśmy wybrać odpowiednie urządzenie. Tokarka sterowana komputerowo świetnie sprawdzi się w każdym miejscu, w którym należy wykonać stosunkowo nieskomplikowane detale. Dlatego tego typu maszynę znajdziemy na przykład w warsztacie meblarskim. Stolarz bardzo często wykonuje elementy, których produkcja może występować poprzez obrót detalu i skrawanie fragmentów elementów praktycznie nieruchomym ostrzem. Za skrawanie odpowiedzialna jest głowica, do której przymocowane są specjalistyczne, bardzo trwałe i ostre narzędzia.

tokarka cncIch wielkość, wyprofilowanie oraz ostrość ma niewątpliwie największy wpływ na ostateczny wygląd konkretnych detali. W związku z tym, że jest to część tokarki CNC, która najwięcej pracuje, powinna być kontrolowana przez operatora i w razie jakichkolwiek oznak zniszczenia, które mogą zapowiadać jej zniszczenie, wymieniana na nową. Tokarka CNC nie wygląda już jak jej pierwowzory. Dzisiaj posiada nawet kilka głowic, pracuje w kilku osiach, a niektóre urządzenia potrafią nawet same zmieniać narzędzie. Dzięki zastosowaniu tego typu maszyny, cały proces produkcji ulega znacznemu skróceniu. Operator nie musi bowiem wyjmować detalu i zanosić go do kolejnego stanowiska, ponieważ całą obróbką, wykonaniem najmniejszego żłobienia lub nacięcia, zajmie się odpowiednio zaprogramowana obrabiarka sterowana komputerowo.

Jeżeli nie potrzebujemy bardziej skomplikowanego urządzenia, to nie warto inwestować we frezarki bądź inne, bardziej skomplikowane centra obróbcze. Jest to niekonieczne, ponieważ nowoczesne tokarki posiadają wiele zalet i możliwości. Dzięki temu dają wykonawcy bardzo dużo możliwości, znacznie poprawiając jakość produkowanych detali oraz zwiększając wydajność całego procesu technologicznego.