Materiały budowlane bezpieczne dla środowiska

Materiały budowlane bezpieczne dla środowiska

Wykorzystywane w budownictwie materiały mają duże znaczenie dla środowiska naturalnego, dlatego powinniśmy starać się stosować te z nich, które wykazują najmniej negatywnego wpływu. Chodzi tutaj na przykład o ograniczanie efektu cieplarnianego oraz jak najmniejsze niszczenie warstwy ozonowej, która w stratosferze pełni funkcję ochronną.

Styropian do każdego budynku

styropian Należy też unikać skażania gleby za pomocą substancji toksycznych czy radioaktywnych oraz za pomocą zbyt dużej ilości nawozów. Jeżeli zależy nam na tym, żeby nie doprowadzić do kryzysu ekologicznego, zadbajmy właśnie o ekologiczne spojrzenie na wiele spraw, także tych związanym w budownictwie i starajmy się wykorzystywać te technologie, które są przyjazne dla środowiska. Jeżeli nie wiemy, które materiały są uważane za ekologiczne – zapoznajmy się z danymi dostępnymi na ten temat dla każdego z nas. Przede wszystkim o ekologii świadczy niewielkie wytwarzanie toksyn podczas procesu produkcyjnego, bezpieczeństwo biologiczne (materiał nie wpływa negatywnie na zdrowie człowieka jak to było w przypadku azbestu), a także energooszczędność. Takim ekologicznym materiałem będzie więc styropian Wrocław jest miastem, w którym wykorzystuje się go do ocieplania niemal każdego budynku. Dzięki ociepleniu obiektu za pomocą styropianu, możemy liczyć na spore obniżenie zapotrzebowania energetycznego budynku. W ten sposób generujemy oszczędności, co z pewnością jest pożądane przez właścicieli obiektów.

styropian Ponadto styropian jest materiałem naprawdę trwałym, a więc raz wykonana izolacja termiczna ze styropianu, będzie nam służyć przez długie lata i na żadnym etapie styropian nie utraci swoich początkowych właściwości – będzie dobrze ocieplał budynek i zapobiegał utracie ciepła. A równocześnie – łatwo go zdemontować i zastosować do innych celów. Materiał nie marnuje się, a może być z powodzeniem odzyskany i wykorzystany ponownie. W ten sposób jednocześnie dbamy o minimalizację odpadów. Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, czy przebieg produkcji styropianu jest bezpieczny – nie ma żadnych podstaw, by twierdzić inaczej. Podczas produkcji wykorzystuje się polistyren, który zawiera pentan – środek spieniający. Jest on jednak całkowicie bezpieczny, gdyż nawet naturalne źródła uwalniają go do atmosfery, bez problemu podlega więc naturalnymi rozkładowi.

Również warstwa ozonowa jest bezpieczna mimo pentanu. Wiele wskazuje także na to, że ten środek spieniający pozwala zmniejszyć stężenie CO2 w powietrzu, gdyż dzięki niemu zapotrzebowanie domów, które wykorzystały tę izolację, na energię gwałtownie spada.