licznik energii elektrycznej

Licznik energii elektrycznej – co to?

W każdym domu znajduje się licznik energii elektrycznej, jednak mało osób zastanawia się nad tym co to jest lub do czego konkretnie służy.

Licznik energii elektrycznej jest urządzeniem, które służy do pomiaru ilości energii elektrycznej, która przepływa przez dane urządzenie. Obliczona ilość przepływającego prądu jest postawą do rozliczania się pomiędzy dostawcą prądu, a odbiorcą.

Jednostką, którą mierzy się energie elektryczną jest wat, jednak liczniki energii elektrycznej mierzą przepływ prądu w kilowatogodzinie lub megawatogodzinie. Liczniki energii elektrycznej można podzielić na:

  • indukcyjne,
  • elektroniczne,
  • energii biernej.licznik energii elektrycznej

Liczniki indukcyjne w swojej budowie posiadają aluminiową tarcze, która obraca się pod wpływem pola magnetycznego, które wytwarzają cewki. W jednej z nich płynie prąd, który jest proporcjonalny do natężenia, w drugiej cewce płynie prąd proporcjonalny na napięcia. Dwie cewki są tak umieszczony, że moment obrotowy który powstaje jest proporcjonalny do iloczynu prądu oraz napięcia, a do tego jest równoważny do momentu hamującego. Jeśli uszkodzi się magnes, który znajduje się w liczniku, to możemy wtedy mieć naliczona zużyta energie z nadwyżką.licznik energii elektrycznej

Liczniki elektroniczne wykorzystują układy scalone, w których pod wpływem przepływającego prądu powstają napięcia generujące impulsy, które są proporcjonalne do pobieranego prądu elektrycznego. Liczba impulsów jest przeliczana na energię, którą wskazują liczniki.

Liczniki energii biernej posiadają podobna konstrukcję do waromierza.

licznik energii elektrycznej