Kotły gazowe – jednofunkcyjne czy dwufunkcyjne?

Kotły gazowe mogą pełnić różne funkcje – mogą służyć jedynie ogrzewaniu wnętrza, dostarczając ciepłą wodę do systemu centralnego ogrzewania lub dodatkowo ogrzewać ciepłą wodę użytkową. Jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań pieców jedno- i dwufunkcyjnych?

Najlepsze kotły gazowe

ogrzewanieKotły gazowe jednofunkcyjne służą przede wszystkim ogrzewaniu wody, która następnie wykorzystywana jest w systemie centralnego ogrzewania. Do ogrzewania ciepłej wody użytkowej można zatem wykorzystać inne urządzenia, na przykład grzałki elektryczne lub osobny kocioł gazowy, zamontować specjalny zbiornik lub wybrać urządzenie dwufunkcyjne. W przypadku kotłów jednofunkcyjnych, które służą ogrzewaniu domu, ciepła woda użytkowa ogrzewana jest dodatkowo w zbiorniku ustawionym w pobliżu kotła lub bezpośrednio pod nim – w zależności od jego pojemności. Przy takim rozwiązaniu można do zbiornika podłączyć cyrkulację wody, która zapewnia dostęp do ciepłej wody w dowolnym momencie, bez konieczności czekania, aż przepłynie w pierwszej kolejności znajdująca się już w rurach zimna woda. Kotły tego typu mogą w optymalny sposób współpracować z kolektorami słonecznymi, zmniejszając rachunki za energię elektryczną. Urządzenia jednofunkcyjne umożliwiają późniejszą rozbudowę instalacji grzewczej o takie urządzenia jak: pompy ciepła lub kotły na paliwo stałe.

kocioł gazowyKolejnym popularnym wyborem są kotły dwufunkcyjne, nieposiadające zbiornika magazynującego ciepłą wodę – ogrzewana jest ona w sposób przepływowy, a jej dostępna ilość zależy wyłącznie od mocy grzewczej urządzenia. Przy tym rozwiązaniu nie można zastosować cyrkulacji wody użytkowej, jak dla kotła jednofunkcyjnego, a także, ze względu na brak zbiornika, nie jest ono przystosowane do współpracy z kolektorami słonecznymi. Są to urządzenia stosunkowo tanie w zakupie, jednak ich główną wadą jest fakt, że przy równoczesnym odkręceniu kranu w różnych punktach poboru ciepłej wody może mieć ona niższą temperaturę, niż oczekiwana. Kolejnym rozwiązaniem dla kotłów gazowych są kotły kompaktowe. Są to urządzenia z zabudowanym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. Mogą być one stojące lub wiszące – różnią się wówczas między sobą pojemnością zbiornika. Kotły te są bardzo funkcjonalne i zajmują niewiele miejsca. Kotły ze zbiornikami o większej pojemności bardzo często przystosowane są do współpracy z kolektorami słonecznymi. W przypadku urządzeń wiszących o niedużej pojemności zbiornika (do ok. 50 litrów) nie zaleca się stosowania cyrkulacji wody. Dozwolona jest ona w przypadku zbiorników o pojemności 100 litrów i więcej, czyli dla urządzeń stojących. Stosowanie kotłów gazowych uznawane jest za bardzo ekologiczne, ze względu na niewielkie ilości substancji szkodliwych emitowanych do środowiska.

Urządzenia zapewniają bardzo łatwą obsługę i przeciwieństwie do większości pieców na paliwo stałe nie powodują trudnych do usunięcia zabrudzeń. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych opcji, umożliwiających dobranie odpowiedniego urządzenia do własnych potrzeb.