Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Z jakiej wentylacji skorzystać w domu?

Ustatkowanie się w jakimś własnym miejscu jest marzeniem wielu osób. Dlatego też jego ukoronowaniem bardzo często jest zbudowanie własnego domu. Konstrukcja taka pozwala na związanie się z takim miejscem i poczucie prawdziwej bliskości z nim. Zwykle jesteśmy bardziej sentymentalni względem czegoś, na co poświęciliśmy ogrom czasu i środków, a dodatkowo sami włożyliśmy serce w wystrój takiego miejsca.

Wentylacja mechaniczna idealna dla domu

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłaJednak nie możemy traktować takiej budowy zbyt lekko. Powinniśmy pamiętać o wielu czynnikach, które mogą wpłynąć na komfort użytkowania takiego miejsca, a potem mogą być niezwykle trudne do zamontowania. Przygotowanie odpowiedniego projektu z uwzględnieniem wszelkich potrzebnych elementów jest niezwykle ważne. Bardzo często zapominamy o odpowiednim przepływie powietrza w naszych domach i nie decydujemy się na żaden z systemów wentylacji, a ograniczamy się do otwierania okien co może być niezwykle problematyczne przy dobrym ociepleniu, gdyż wynikać to będzie w bardzo duszącym powietrzu, a będzie jeszcze gorzej jeśli do środka dostanie się wilgoć. Dlatego może okazać się najlepsza wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która jest idealnym rozwiązaniem dla nowego domu i znacznie lepszą opcją niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna, która przenosi powietrze praktycznie tylko w jedną stronę.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepłaWentylacja grawitacyjna, czyli inaczej rekuperacja montowana jest za pomocą systemu kominów ukrytych w ścianach z wyjściami na zewnątrz budynku i w każdym pomieszczeniu, dlatego też warto pomyśleć o tym na etapie budowy, by potem nie było potrzeby kucia ścian jeśli jednak zmienimy zdanie. Rekuperacja jest o tyle dobra, że przy sprawnym rekuperatorze nie ma potrzeby otwierania w domu okien, aby w każdym pomieszczeniu było świeże powietrze. Dodatkowo system odzyskiwania ciepła, który pobiera je z powietrza oddawanego na zewnątrz i nagrzewa nim to przyjmowane z dworu pozwala nam zaoszczędzić na wydatkach związanych z ogrzewaniem, a jak wiemy te potrafią być w domku jednorodzinnym względnie wysokie. Nim większa powierzchnia do ogrzania, tym wydatki będą rosły, a przy wentylacji grawitacyjnej, która ciągle wychładza dom, mogą one bardzo wzrosnąć, gdyż ceny ekogroszku, gazu, czy oleju opałowego nie są aktualnie zbyt niskie.

Warto także o tym pomyśleć, jeśli mamy w rodzinie kogoś z alergią wziewną. Filtry rekuperatora zatrzymują wszelkie zanieczyszczenia i pyłki roślinne, a zatem jest to niezmierna ulga, gdy osoba chora nie musi otwierać okna przez cały okres pylenia, przez co nie czuje się źle nawet w swoim domu.