Jak wygląda proces wykonywania form wytryskowych?

Jak wygląda proces wykonywania form wytryskowych?

Obecnie przetwarzanie tworzyw sztucznych jest bardzo popularne. Głównie dlatego, że produkuje się ich bardzo dużo każdego roku. Wiele firm stosuje bardzo proste rozwiązanie, które pomaga w wykorzystaniu ich ponownie w nowych dziedzinach. Polega ono na wykonywaniu form wtryskowych, które mogą przybierać dowolne kształty.

Wtryskiwanie gorących tworzyw

Wykonanie form wtryskowychBardzo często jest ono stosowane przez producentów zabawek, sprzętu medycznego, a nawet elementów motoryzacyjnych. Cały proces polega na wtryskiwaniu masy, która wcześniej została uplastyczniona pod wpływem temperatury, do gniazda formy. W ten sposób po zastygnięciu powstaje dowolna, wcześniej ustalone forma. Z reguły jest to stosowane w produkcji wieloseryjnej, ponieważ tworzenie różnych kształtów, także jest pracochłonne. Oczywiście rozwiązanie to ma wiele zalet, a jedną z nich jest, wspomniana już dowolność wykorzystywanych form. Ponadto wiele małych i skomplikowanych elementów można wykonać za jednym razem, co oszczędza bardzo dużo czasu. Wiele firm proponuje również tworzenie różnych form na specjalne zamówienie klienta. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, dla jednej i drugiej strony. Składają się one zazwyczaj z dwóch części. Pierwsza z nich przymocowana jest do wtryskarki, z kolei druga jest ruchoma. Dzięki temu bez problemu można ją otworzyć i wyjąć wcześniej zamówiony produkt.

Wykonanie form wtryskowychOczywiście wykonanie form wtryskowych na zamówienie musi zostać odpowiednio przeprowadzone, tak samo, jak w innych przypadkach. Jednym z głównych parametrów, które muszą zostać dopilnowane, jest temperatura tworzywa. Musi ona zapewnić mu odpowiednią płynność i jednocześnie nie może być za wysoka, by nie pozbawić go wszystkich właściwości. W związku z tym jest to bardzo ważny proces. Z koeli drugi najważniejszy parametr to ciśnienie wtryskiwanego tworzywa. Jeśli będzie ono zbyt niskie, może okazać się, że forma nie została w całości wypełniona i tym samym produkt nie może zostać przekazany dalej. Na jego powierzchni mogą pojawiać się również pęcherze lub wklęśnięcia, które nie wyglądają estetycznie. Jeśli ciśnienie będzie zbyt wysokie, może doprowadzić do wylania się tworzywa z formy. Tym samym wszystko może się zniszczyć, a wykonany produkt przyjmie niepożądany kształt. Należy również zwrócić uwagę na czas trwania docisku, czyli wtedy kiedy tworzywo znajduje się w formie i zastyga.

Nie może być on zbyt krótki, ponieważ może doprowadzić do licznych uszkodzeń. Z kolei, jeśli będzie za długi, może być problem z wyjęciem powstałego produktu. Wykonywanie form wytryskowych momentami jest skomplikowane. Jednak wystarczy odpowiednio dobrać wszystkie parametry i cały proces powinien pójść sprawnie.