pompy ciepła

Innowacyjne pompy ciepła

Ekologia i oszczędność to ważne tematy w dzisiejszym świecie. W dużym stopniu wpływają one na dzisiejsze budownictwo i istniejące przepisy go dotyczące. Szczególnie dotyczy to wszelkiego rodzaju emisji szkodliwych substancji do środowiska naturalnego i jego eksploatowania. Dlatego też regulacje te w szczególności dotyczą wszelkich instalacji grzewczych instalowanych w polskich domach.

Ekologiczne pompy gruntowe

pompy ciepłaWiększość z bardziej tradycyjnych systemów tego typu działa na zasadzie spalania paliw kopalnych podczas którego powstaje wiele zanieczyszczeń, co wymaga instalacji dodatkowych filtrów. Zbyt duża emisja zanieczyszczeń może być kosztowna, gdyż może poskutkować dość wysoką karą. Z tego właśnie powodu coraz częściej wykorzystuje się bardziej nowoczesne rozwiązania takie jak chociażby pompy ciepła. Ten typ instalacji grzewczej jest niesamowicie popularny już od wielu dekad w krajach skandynawskich. Tam z powodu problemów z dojazdem, małego zagęszczenia ludności i wysokiej troski o środowiska naturalne wymyślono system, który nie wymaga paliwa oraz ingerencji człowieka w jego działanie, a przy tym nie produkuje żadnych zanieczyszczeń. Właśnie tym sposobem powstały między innymi gruntowe pompy ciepła, które są rozwiązaniem niesamowicie ekologicznym.

pompy ciepłaPolegają one na wykorzystywaniu energii zgromadzonej w środowisku naturalnym. Niezależnie od pory roku w ziemi gromadzone jest ciepło, które jest pobierane przez specjalną aparaturę wkopywaną na duże głębokości. Istnieje tutaj opcja zainstalowanie takiej czerpni poziomo lub pionowo. W przypadku rozwiązania pionowego, musi być ona wkopana w głębokie warstwy ziemi gdzie na całej długości pobiera ona energię zgromadzoną w ziemi. Rozwiązanie poziome jest mniej wymagające, gdyż nie jest konieczne tak głębokie osadzanie czerpni. W tej sytuacji może być ona zaledwie parę metrów pod ziemią, a przewody pobierające energię z ziemi rozłożone są na zasadzie siatki w ziemi. Tutaj ważne jest ich właściwe oznaczenie oraz wkopanie wystarczająco głębokie, aby nie uszkodzić ich podczas zwykłych prac ogrodowych. Pompy ciepła cechują się bardzo wysoką wydajnością i zasadniczo nie ma różnicy którą metodę się wybierze.

Najczęściej ograniczane jest to obszarem dostępnym na działce budowlanej. Jeśli jest ona mała, to zdecydowanie lepiej jest się zdecydować na rozwiązanie pionowe, co ograniczy problemy na etapie konstrukcyjnym takiego rozwiązania. Sama pompa pobiera bardzo mało energii elektrycznej, koniecznej do przeprowadzenia energii cieplnej do samego domu. Dlatego też jest to rozwiązanie niesamowicie oszczędne.