Kategorie
Budownictwo

Ekonomia pieców akumulacyjnych

Czasy w których żyjemy są okresem bardzo dynamicznego rozwoju technologicznego, dlatego też możemy być świadkami powstawania ogromnej ilości nowych technologii zalewających rynek. Niektóre z nich sprawdzają się bardziej, inne zdecydowanie mniej. Przykładem jest chociażby sektor grzewczy w którym cały czas ludzie starają się coś zmienić i nowe pomysły często znikają tak szybko jak się pojawiają.

Piec akumulacyjny jest popularny

piec akumulacyjnySezon grzewczy może być dla wielu osób okresem bardzo stresującym, który generuje ogromną ilość dodatkowych, niecodziennych kosztów na które często możemy nie być przygotowani. Wiele gospodarstw domowych dalej posiada takie sposoby grzewcze, które są niezwykle kosztowne. Często możemy spotkać różnego rodzaju piece olejowe, czy węglowe, które trzeba ciągle dogrzewać, gdyż w innym wypadku utrata ciepła nastąpi niesamowicie szybko, a grzanie będzie wysoce nieefektywne. Mniej ważna niż intensywność, jest ciągła dostawa ciepła gwarantująca nagrzanie się powietrza w konkretnym czasie. Kiedyś ogrzewanie elektryczne kojarzyło nam się z dużymi kosztami, jednak z wysoką efektywnością takiego grzania. Dzisiaj sytuacja się trochę zmienia i ogrzewanie zasilane energią elektryczną może być nawet bardzo oszczędne jeśli korzysta się z niego w odpowiedni sposób i z odpowiednich przyrządów. Bardzo dobrym przykładem jest chociażby ekonomiczny piec akumulacyjny, który cieszy się bardzo rosnącą popularnością w ostatnich czasach.

piec akumulacyjnyOgrzewanie tego typu jest niezwykle oszczędne, gdyż pracuje tylko w okresie dnia, gdy prąd jest tańszy. W tym momencie nagrzewa się ono do wysokiej temperatury i zaczyna oddawać ciepło poprzez nawiewanie gorącego powietrza o regulowanej temperaturze do pomieszczenia, jakiego jest podłączony. W okresie, gdy nie grzeje się ono bez przerwy pobiera ono energię tylko w momentach, gdy musi się dogrzać aby zachować narzuconą przez nas temperaturę. Pozwala to na zaoszczędzenie sporych sum normalnie wydawanych na alternatywne formy ogrzewania. Dodatkowym plusem tego typu sprzętu jest fakt, że nagrzewa się on niesamowicie szybko i możemy go użyć praktycznie zawsze, kiedy potrzebujemy. Piec akumulacyjny może rozgrzać się do wymaganej przez nas temperatury w paręnaście minut, po czym zacząć ją intensywnie oddawać tym samym nagrzewając takie pomieszczenie szybkim tempem.

Jest to zupełne przeciwieństwo wszelkiego rodzaju pieców, które najpierw trzeba rozpalić, sam materiał musi zacząć odpowiednio się spalać i potem jeszcze rozprowadzić po instalacji. Proces taki potrafi trwać nawet godzinami, jest mało efektywny i charakteryzuje się sporą stratą ciepła.