Egzotyczne drewno na taras

Egzotyczne drewno na taras

Drewno jest powszechnie stosowanym materiałem – do budowy, wykończenia wnętrz, produkcji mebli i tak dalej. Jednym z jego najczęstszych zastosowań jest tworzenie podłóg we wnętrzach budynków oraz tarasów czy balkonów. Drewno, które stosujemy na zewnątrz, powinno być szczególnie wytrzymałe i odporne na zróżnicowane warunki: upały, mróz, deszcz.

Taras z drewna egzotycznego

deska tarasowa egzotycznaNa rynku znajdziemy wiele gatunków drewna, jednak nie każde sprawdzi się w takich warunkach. Europejskie gatunki drewna często są zbyt miękkie, podatne na uszkodzenia i niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych i czynników biotycznych. Dlatego gdy planujemy np. budowę drewnianego tarasu, dobrze jest wybierać materiały pochodzące ze skrajnych stref klimatycznych: może być to modrzew rodem z Syberii albo też któryś z gatunków egzotycznych, na przykład bangkirai, ibe, tatajuba. Egzotyczne gatunki są wyjątkowo trwałe, odporne na ścieranie, nienasiąkliwe. Wynika to z ich trwałości oraz wysokiej zawartości naturalnych olejków. Takim deskom nie są straszne ulewne deszcze czy obecność owadów, odporne są też na grzyby. Odpowiednio przygotowana deska tarasowa egzotyczna będzie spełniać swoją rolę przez kilkanaście lat lub dłużej. Taki materiał jest nie tylko trwały, ale też ładny: naturalne, niepowtarzalne usłojenie, które można dodatkowo podkreślić przez szczotkowania, stanowi wyjątkową ozdobę naszego tarasu.

deska tarasowa egzotycznaDrewno jest „ciepłym” materiałem, wygląda klasycznie i szlachetnie. Aby zapewnić sobie wysoki poziom bezpieczeństwa na takim tarasie, deski należy kupić w wersji ryflowanej – zapewnia im to właściwości antypoślizgowe. Jeśli bardzo zależy nam na wersji gładkiej, to samo szczotkowanie również może wystarczyć. Wybierając na taras deski drewniane, musimy zdawać sobie sprawę, że nawet najlepsze do tego celu gatunki drewna będą wymagać regularnej konserwacji i pielęgnacji, szczególnie jeśli pragniemy zachować oryginalny kolor drewna. Wiele gatunków pod wpływem słońca będzie jaśnieć czy szarzeć, co nie koniecznie jest wadą materiału, niektórzy starzenie się drewna uznają za jego zaletę i podkreślanie naturalności materiału. Jeśli chodzi o koszty budowy takiego tarasu, to można ją porównywać z tarasami kompozytowymi.

Z reguły najlepsze materiały kosztują najwięcej, jednak nie kierujmy się przy wyborze jedynie ceną, ale też kolorem drewna, tym, jak się starzeje oraz jego innymi właściwościami. Jeśli taras nie będzie zadaszony, a nam zależy na zachowaniu oryginalnej barwy drewna, powinniśmy wybrać taki materiał, który nasze oczekiwania w tym temacie będzie w całości spełniał.