Powrót do tradycyjnego budownictwa: domy z bali cz. 2

drewniany dom

Budowa domu z bali wymaga fachowej, doświadczonej ekipy, która poradzi sobie z napotykanymi trudnościami. A tych, ze względu na specyfikę domów z bali, jest wiele. Związane są głównie z kwestiami estetycznymi i problemami jakie może powodować stopniowe osiadanie domu – dlatego trzeba je przewidzieć i podjąć odpowiednie działania już na etapie planowania domu.

Zanim w ogóle pomyśli się o rozpoczęciu budowy należy dokładnie przejrzec oferty firm zajmujących się budową domów z bali i sprawdzić, co konkretnie obejmują, jakie elementy są wliczone w cenę, za co trzeba płacić dodatkowo lub do czego niezbędna będzie inna ekipa fachowców.

Osiadanie domu może mieć wpływ na okna, drzwi, instalacje: wodno-kanalizacyjną, grzewczą, elektryczną, wentylacyjną, a także na kominy i rynny. Każdy z ich elementów należy tak osadzić, aby pracujący dom ich nie uszkodził, np. nad oknami i drzwiami umieszcza się specjalną uszczelkę, która będzie zgniatana w czasie osiadania domu.

Ruszt ścianek szkieletowych wewnątrz budynku musi zostać wykonany z uwzględnieniem przewidywanego osiadania domu, aby ścianki nie uległy uszkodzeniu. Ruszt w miejscu złączenia a balami należy zabezpieczyć, aby zapobiec skrzypieniu drewna.

Komin w domu z bali nie może być trwale połączony z konstrukcją dachową i jej pokryciem aby nie uległ uszkodzeniu, wymaga też podwójnej obróbki blacharskiej.

Wszystkie przewody, szczególnie rury kanalizacyjne, prowadzone są w stropach. Kable można prowadzić po ścianach i zamaskować drewnianymi listwami, ale można też ukryć je w balach tworzących ściany. Wymaga to jednak szczegółowego zaplanowania z góry całej instalacji i starannego nawiercenia odpowiednich otworów.

Drewno, szczególnie, gdy do budowy użyte zostanie mokre, nie suszy się i nie osiada w każdym miejscu tak samo. Może to powodować spękanie i rozszczelnianie bali. Ograniczą je nacięcia kontrolowane w dolnej części bali, które uwolnią je od szkodliwych naprężeń.

W czasie prac należy szczególnie uważać na poziom wilgotności, który znacznie wzrasta w czasie kładzenia posadzek.