dom z drewna

Domy drewniane ? zalety, wady, rodzaje

Dom murowany kojarzy się ze stabilnością, trwałością, solidnością. Jednak, jakby posiadał on same zalety to nie byłoby alternatywy w postaci domów z drewna. A ten trend zyskuje na popularności. Domy drewniane nie są już wyjątkiem, a że jest ich kilka rodzajów, to nie trzeba się decydować na coś, co nie do końca nam odpowiada.

Domy z drewna

dom z drewnaTrzy podstawowe wersje to domy o drewnianej konstrukcji szkieletowej, domy całkowicie drewniane, jak i domy z bali. Te pierwsze z zewnątrz nie wyglądają jak wykonane z drewna. Materiał jest ukryty pod tynkami, ociepleniem i tak dalej. Potem mamy domy całkowicie wykonane z drewna oraz domy z bali, z charakterystycznymi ,,falowanymi? ścianami (efekt zrobiony przez okrągłe bele ułożone jeden na drugi). Mimo iż konstrukcje są różne i wyglądają inaczej to wszystkie mają podobne wady i zalety. Najbardziej znana zaleta to oczywiście czas realizacji. Dom z drewna można postawić w kilka tygodni, podczas gdy murowany powstaje raczej w kilka miesięcy. Czas realizacji zależy od możliwości szybkiego układania materiałów (cegieł/pustaków lub desek/bali), jak również od technologii mocowania. W domu z drewna jedynie fundament jest betonowy i trzeba czekać na jego zastygnięcie.

dom z drewnaTo sprawia, że domy drewniane mogą powstawać o dowolnej porze roku, nie tylko wiosną i latem jak murowane, bo nic nie musi na nich wysychać ani zastygać. To ułatwia wybór dogodnego dla klienta terminu. Domy z drewna posiadają także lepszy mikroklimat, a drewno posiada doskonałe właściwości izolacyjne, więc latem zapewnia chłód, a zimą ciepło. To także materiał naturalny i ekologiczny. Wszystko ma oczywiście swoje wady. Przede wszystkim domy drewniane mazowieckie muszą być konserwowane. Nawet jak deski/bele zostaną zaimpregnowane to trzeba to powtarzać w celu zapobiegnięcia wdaniu się wilgoci i grzybów, jak również zabezpieczeniu drewna przed działaniem ognia. Nie każdemu taki dom w całości z drewna się spodoba, bo ogranicza on możliwości aranżacji pomieszczenia. Konstrukcja jaką mają domy drewniane mazowieckie na pewno jest efektowna, można ją też stylizować na domki góralskie, ale nie sprawdzi się w mieście czy na podmiejskich terenach silnie zurbanizowanych, nie będzie taki dom pasował do otoczenia.

Wtedy lepszym rozwiązaniem jest wybór domu o konstrukcji drewnianej, a nie z bali. Zdecydowanie wybór domu z drewna jest świetnym rozwiązaniem. Budowa jest korzystna cenowo, dom jednorodzinny szybko powstaje, a jego mikroklimat jest niesamowity. To bezproblemowa inwestycja na lata.