Kategorie
Budownictwo

Dobór zbiornika wyrównawczego do instalacji co

Centralne ogrzewanie znajdujące się w niemal każdym domu opiera się głównie na krążeniu wody w grzejnikach oraz całej instalacji. W zależności od wybranego typu ogrzewania, woda może osiągać bardzo wysokie temperatury, co determinuje wybór lepszej jakości rur. Wszystko jednak musi być odpowiednio zabezpieczone, by praca z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia i temperatury nie doprowadziła do rozszczelnienia się instalacji oraz zalania mieszkania.

Naczynie z dobrej stali

naczynia wyrównawcze stal nierdzewnaIstnieją dwie możliwości, jednak najczęściej stosowane jest naczynie wyrównawcze. Rozszerzanie się wody pod wpływem wysokiej temperatury wraz z ciśnieniem o dużej sile może spowodować rozszczelnienie układu doprowadzającego wodę do grzejników. Aby zachować całkowite bezpieczeństwo i sprawność działania wykorzystywane jest naczynie wyrównawcze. Głównym jego zadaniem jest zbieranie zbyt dużej ilości wody, co wpływa na unormowanie się ciśnienia w instalacji. Wybór właściwego urządzenia do swojego ogrzewania determinuje wiele czynników, jakie trzeba wiedzieć. Między innymi liczy się materiał, z którego zostało wykonane, dlatego wybierając naczynie wyrównawcze stal nierdzewna będzie najlepszą możliwością. Głównie ze względu na odporność na wysokie temperatury, ale również rzadko spotyka się na niej jakiekolwiek uszkodzenia. Zbiornik powinien być nowy, dobrze ukształtowany oraz bez widocznych łączeń, które mogłyby świadczyć o jego wcześniejszej naprawie.

naczynia wyrównawcze stal nierdzewnaWażnym czynnikiem jest również pojemność całej instalacji, ponieważ zbiornik nie może pomieścić mniej, niż 10% wody przepływającej przez rury. Warto skorzystać z pomocy specjalisty, który doradzi który rodzaj zbiornika będzie idealnie pasował do rodzaju centralnego ogrzewania, ponieważ występują naczynia otwarte i przeponowe. Te pierwsze stosowane są w kotłach na paliwa stałe, z kolei ten drugi rodzaj tylko w przypadku ogrzewania gazowego i olejowego. Zdarza się tak, że nowe kotły od razu są wyposażone w naczynie wyrównawcze, trzeba się jednak upewnić w trakcie zakupu i sprawdzić jego pojemność. Cały proces zakupu zbiornika powinien być bardzo przemyślany. Nie jest łatwo trafić na solidnie wykonany zbiornik wyrównawczy, w dodatku o wystarczającej pojemności wody. Zabezpieczenie instalacji centralnego ogrzewania zapewnia długie użytkowanie rur bez występowania rozszczelnień, często doprowadzających do zalewania mieszkań.

Wysokie ciśnienie oraz temperatura bez zamontowania zbiornika mogłyby swoją siłą rozszczepić instalację w każdym pomieszczeniu, dlatego istotna jest również pojemność zbiornika. Zbyt duża ilość wody się w nim znajdująca zatrzyma jego właściwe działanie.