Dlaczego warto montować plisy w oknach?

Dlaczego warto montować plisy w oknach?

Rolety, żaluzje, markizy – rozwiązań, które pozwalają na przesłonięcie szyby okiennej i zapewnienie sobie prywatności jest całe mnóstwo. Niektóre z nich są droższe, inne tańsze. Każdy też ma swoich faworytów, które dobiera z uwzględnieniem swojego własnego stylu i upodobań. W ostatnim czasie na rynku powodzeniem cieszą się montowane w oknach plisy.

Plisy mają wiele zalet

plisy okienneCzym się wyróżniają i czy faktycznie zasługują na uwagę? Jeszcze do niedawna plisy okienne nie były zbyt często mocowane w domach prywatnych. To jednak się zmieniło. Są bowiem nie tylko eleganckie i funkcjonalne, ale też występują w bardzo wielu ciekawych wzorach i kolorach. Można więc dobrać je w taki sposób, by pasowały do wnętrza, ale też stanowiły jego dekorację. Co więcej, plisy okienne zyskały uwagę również ze względu na to, że są bardzo elastyczne. Można je montować w oknach pionowych, poziomych, na skosach (na przykład na poddaszu), ale też na oknach o nietypowych kształtach (choćby trójkątnych). To sprawia, że są dobrą alternatywą dla tradycyjnych rolet, których czasem nie ma możliwości zamontować. A dodatkowo, co najważniejsze, plisy okienne stanowią niezwykle funkcjonalną zasłonę okienną, która chroni pomieszczenie przed promieniowaniem słonecznym, ale też ogranicza możliwość zaglądania do wnętrza domu przez osoby trzecie.

plisy okienneMożna je montować w sposób inwazyjny, do czego potrzebna jest wiertarka, lub bezinwazyjny, w czym pomagają zaczepy zaciskowe na górnej i dolnej ramie okna. Ale plisy okienne mają jeszcze jedną zaletę – można zasłonić nimi dowolny fragment okna, bo poruszają się góra-dół. Dzięki temu można łatwo ustawić je tak, jak niegdyś montowało się w kuchni tak zwane zazdroski. Plisa będzie wówczas ulokowana na środku, a światło będzie wpadać zarówno z góry, jak i dołu. Warto też wspomnieć, z jakich materiałów plisa jest uszyta. I tu tkaniny są podobne do tych, jakie wykorzystywane są przy produkcji rolet. Mogą więc mieć różne gramatury, właściwości, ale też wzory i kolory. Mogą odbijać światło lub w całości zaciemniać pomieszczenie. W niemal każdym rodzaju pomieszczeń plisy okienne będą stanowić ciekawą dekorację. Pasują wszędzie: do sypialni, kuchni, salonu oraz pokoju dziecka.

Dobrze wyglądają, gdyż same stanowią dekorację okna, ale też mogą zostać uzupełnione o firany lub zasłony, z którymi również dobrze się prezentują. By jednak przez długi czas pozostały w niezmienionym wyglądzie, trzeba pamiętać o ich regularnym czyszczeniu. Najlepiej usuwać z nich kurz za pomocą odkurzacza z miękką końcówką.