Dekoracyjne stare belki drewniane

Dekoracyjne stare belki drewniane

Dzisiaj, w czasach w których tak dużą rolę odgrywa technologia oraz internet, czyli wynalazki współczesności, wielu ludzi dąży do zachowania tradycji. Wiąże się to z nostalgią, ale również zamiłowaniem do historii, do tego co dawne. Wielbiciele minionych wieków mogą okazywać swoje przywiązanie do niej na wiele sposób.

Stare belki przy kominku

stare belki drewniane	Jednym z nich może być zbieranie antyków, czyli pamiątek po dawnych czasach. Dzięki temu nadają swojemu otoczeniu niepowtarzalnego wyglądu, dla wielu osób stare przedmioty mają znaczenie sentymentalne, pozwalają na chwilę zatrzymać czas i cofnąć się pamięcią do przeszłości. Najczęściej odnosi się to mebli. Jednak ostatnim trendem, który zdobywa coraz większą popularność są stare belki z drewna, którymi dekoruje się dom. Idealnie sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Najpopularniejszym zastosowaniem starych belek jest wykorzystanie ich jako belek stropowych, w niektórych przypadkach pełnią jedynie rolę czysto ozdobną, w innych zaś są nie tylko dekoracją, ale również spełniają funkcję belek nośnych. Ciekawym zabiegiem jest wykorzystanie starych belek jako materiałów budowlanych do budowy domów, ganków oraz werand, dzięki czemu zyskują one oryginalny charakter.

stare belki drewniane	Połączenie drewna liczącego sobie wiele lat z nowymi materiałami może tworzyć unikalny wygląd, imitując nawet zabytkową architekturę. Ozdobne stare belki drewniane mogą również ciekawie wyglądać jako dekoracja we wnętrzu, np. jako element kominka lub pieca. Mogą z nich powstać także meble – np. stoły lub stoliki kawowe. Ciekawą opcją są parapety oraz blaty kuchenne ze starego drewna. Gdzie w takim razie dostać takie stare belki? Na rynku działają firmy, które specjalizują się między innymi w sprzedaży używanych już materiałów budowlanych. Kupując takie belki warto zwrócić uwagę na ich stan. W dobrych i sprawdzonych firmach, takie belki są starannie oczyszczane z wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz kurzu, nie naruszając ich oryginalnego wyglądu. W przeciwieństwie do nowych belek, te liczące sobie wiele lat są niepowtarzalne, każda z nich jest inna. Rzemieślnicy nadają im drugie życie, wydobywając z nich wyjątkowe słoje, pęknięcia i wgłębienia, aby jak najbardziej uwydatnić naturalną strukturę starego materiału.

Dla kogo w takim razie są stare drewniane belki? Na pewno dla osób kochających starocie oraz tradycyjną architekturę. To także dobre rozwiązanie dla wszystkich, dla których ekologia jest bliska. Docenią je także miłośnicy piękna, ponieważ stare drewno posiada wyjątkową fakturę i patynę, sprawiając, że są dekoracją samą w sobie.