szyby zespolone bydgoszcz

Czyszczenie domu z bali

Drewno jest jednym z najpiękniej się prezentujących materiałów budowlanych i każdorazowo daje inny, niepowtarzalny rezultat. Nic więc dziwnego, że domy drewniane z bali coraz częściej są wybierane przez nowych inwestorów, skuszonych ich wyglądem i trwałością. Jednak o wygląd domu z bali należy odpowiednio dbać, a za to on odwdzięczy się za troskę i nawet po dziesiątkach lat będzie się prezentował jak nowy.

Istnieje kilka metod na czyszczenie domu z bali, mniej i bardziej pracochłonnych. Pierwszym, najbardziej tradycyjnym sposobem jest oczyszczenie go przy użyciu szczotki ryżowej i szarego mydła. Efekty można zobaczyć np. w Chochołowie, gdzie domy z drewna wciąż prezentują się znakomicie pomimo upływu wielu lat.

Inna metoda to piaskowanie, sposób wynaleziony w końcu XIX wieku. Polega na oczyszczaniu powierzchni drobinkami piasku, minerałów, szkła czy metali (a nawet suchego lodu czy żużlu koksowniczego) z pomocą sprężonego powietrza. Poddana temu zabiegowi powierzchnia jest gładka, oczyszczona i wizualnie postarzona, a słoje są uwydatnione. Pojawiają się też niewielkie bruzdy i wgłębienia, powstałe po usunięciu najbardziej miękkiej części drewna, które nadają całości charakteru.
Z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem a całej okolicy piaskiem, piasek jest coraz rzadziej wykorzystywany jako ścierniwo w tym procesie. Częściej natomiast używana jest soda, nieszkodliwa dla ludzi, neutralna dla środowiska i łatwa do usunięcia przy użyciu wody. Dodatkową zaletą sodowania jest higroskopijność używanego materiału. Soda nie tylko oczyszcza, ale także osusza drewno, podczas gdy inne metody wymagają polewania go wodą, co może przyczyniać się do rozwoju grzyba i zwiększenia wilgotności materiału. Bardziej podatne na to jest świeże drewno, mniej zahartowane przez warunki atmosferyczne.
Piaskowanie czy sodowanie pozwala na usunięcie warstwy farby czy impregnatu, co ułatwi położenie nowych.

Ostatnia metoda to czyszczenie chemiczne przy użyciu skutecznych, polecanych do tego celu preparatów. Pomagają w usuwaniu nie tylko brudu, ale też porostów, mchu i przebarwień.

dom z bali

dom z bali